Od 1. května se nad hlavami návštěvníků našeho areálu vznášejí obří drátěné sochy výtvarnice Veroniky Psotkové. Výstava Napojení je instalována do čtyř samostatných lokalit a zahrnuje instalace s názvem Sauna, Napojení, Velké prádlo a V prostoru. Autorka osobně představila jednotlivé instalace v rámci Dne otevřených dveří ve Vítkovicích, nyní je mají návštěvníci areálu možnost vidět zdarma při procházce areálem. Výstava bude v Dolních Vítkovicích k vidění minimálně do konce letní turistické sezony. 

Veronika Kudláčková Psotková (* 1981 v Opavě)


Tvorba Veroniky Psotkové je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její sochy odkazují jak na klasickou, tak současnou figurální tvorbu. V posledních letech se do popředí jejího zájmu dostaly především netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur a objektů (k doposud nejznámějším patří její „Bikiny Klub“ vystavený poprvé v r. 2012 v centru současného umění DOX , Velké prádlo vystvavené v roce 2015 na Novoměstské radnici v Praze nebo Akvabely instalované pod ikonickým železničním mostem na pražské náplavce ).

Drátěné plastiky tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci a sama autorka je vnímá jako transparentní sochařské kresby, které citlivě reagují na změnu světelných podmínek a kdy se úhlem pohledu jejich tvar průsvitem rozpadá nebo naopak klouzáním světla po povrchu spojuje do plných objemů. Autorka vystavuje doma i v zahraničí. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun.